Burak Erdoğan’ın ortağı Mert Çetinkaya, Güney Korelilere sattığı gemiden 379 milyon lira kâr etti.

Gökmen Mert KURAL

Türk denizcilik sektörünün en eski şirketlerinden biri Manta. Kökleri 1912 yılına dayanan Manta’nın filosunda 10 adet genel yük, 5 adet dökme yük, 3 adet ise LPG olmak üz 18 gemi bulunuyor. Mert Çetinkaya’nın kaptan köşkünde oturduğu Manta, geçtiğimiz günlerde denizlerde pek rastlanmayan bir satışa imza attı. Çetinkaya’nın şirketi Manta, Temmuz 2022’de ABD’li StealthGas adlı şirketten bir gemiyi satın aldı. 17 yaşında olan LPG taşıyıcısı için Çetinkaya, o gemiye Manta Salacak ismini verdi. 38 bin 500 dwt’lik gemiyi Çetinkaya, 28 milyon dolara satın almıştı. İşte o gemiyi Manta, tekrar satmak üzere. Manta’nın bu kez satış fiyatı 40 milyon dolar. Yani Çetinkaya 1.5 yılda 12 milyon dolar 379 milyon lira kar elde etmiş oldu.

LOTTE GROUP SATIN ALIYOR

Geminin alıcısı ise Güney Kore’nin en büyük gruplarından olan 60 binden fazla çalışanı olan Lotte Group’a ait Lotte Fine Chemical adlı kimya şirketi. Mert Çetinkaya medyada çok fazla görünmese de haberleri oldukça fazla yer alıyor. Bunun nedeni ise ortağının Burak Erdoğan olması.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan ile Mert Çetinkaya, MB Denizcilik adlı şirkette 10 yılı aşkın bir süredir ortak. Manta Denizcilik’in internet sitesinde yapılan bir kamuoyu duyurusunda da bu ortaklıktan bahsediliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x